Teknoloji

Türkiye’de ve bölgesinde en tanınmış marka olan MUTLU AKÜ, en son akü teknolojilerini geliştirip kullanarak, bilinirlik ve güvenilirliğini sürekli arttırmaktadır.

Kullanım ve Bakım Hakkında

Üretim Teknolojileri

Gümüş-Kalsiyum Teknolojisi

Kalsiyumlu kurşun alaşımlarına farklı oranlarda gümüş ilavesi ile akülerin farklı iklim koşullarına uygunluğu arttırılmış ve sıcaklığa dayanıklılığı arttırılarak uzun ömürlü aküler müşteri hizmetine sunulmuştur. Gümüş katkılı alaşım sayesinde ızgara korozyonu özellikle yüksek sıcaklıkta kullanımlarda azaltıldığından, akülerimize uzun ömür sağlamaktadır.

Ülkemizdeki araçların önemli bir kısmının da yaşlı olduğunu bilerek, bunlara uygun geleneksel akü serimize de devam ediyoruz. Bu ürünlerimiz üzerinde de sürekli iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır.

Genleştirilmiş Metal (Ex-Met) Teknolojisi

MUTLU AKÜ olarak 1999 yılından beri, geleneksel döküm ızgara yönteminin yanında ızgara üretiminde pozitif ve negatif ızgaralar için genleştirilmiş metal (Ex-met) teknolojisini kullanmaktayız.

İkinci el piyasası (Aftermarket) için üretilen standart starter akülerinin 35-110Ah arası tüm modellerin ızgaraları bu sistem ile üretilmektedir. Bu yöntemde kurşun alaşım önce bir şerit halinde dökülmekte, haddelendikten sonra kesilerek genişletilerek şerit ızgara haline gelmektedir. Üretilen şerit ızgara aynı hatta sıvanarak, yüksek miktarda ve homojen yapıda plak üretimi yapılmaktadır.

Kesintisiz Döküm (Con-Cast)

Geleneksel kalıp döküm yönteminde üretim kesintili ve tek tek olduğu için üretim miktarı düşmekte ve kesintili üretim sürecinden dolayı üretim sapmaları artmaktadır.

Buradan kaynaklanan sorunları azaltmak için 2011 yılı itibariyle sürekli-döküm (con-cast) üretim sistemini devreye aldık. Kesintisiz döküm sistemi ile üretimde düşük sapma değerli, homojen ızgara üretimi yapılabilmektedir. Bu sistem ile üretilen negatif ızgaralar, güçlü iç yapıya sahip olan ağır hizmet ve süper ağır hizmet akülerinde kullanılmaktadır.

Ayrıca AGM akülerimizin negatif plakları da bu üretim teknolojisi ile üretilmektedir.

Delme Yöntemi (Punch)

Izgara üretim teknolojilerinde gelinen son nokta delme (punch) sistemidir. Bu sistemde kurşun alaşımı geniş şerit halinde dökülerek haddelenir. Haddelenmiş şerit, delme makinesinde aşama aşama delinerek ızgara haline getirilir. Burada delme kalıbı istenildiği gibi tasarlanabildiğinden ızgara desen tasarımı istenildiği gibi yapılabilmektedir.

Bu sayede ızgara büyümesini azaltıcı ve aktif madde tutunmasını destekleyici özel ızgara desen tasarımları yapılabilmektedir.

Firmamız yapmış olduğu delme sistemi yatırımı sayesinde şu anda bazı özel akü tipleri için bu yöntemle üretim yapmaktadır.

Ürün Teknolojileri

Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM) Aküleri

Uluslararası otomotiv üreticilerinin yatırım için ilgi gösterdiği ülkemiz, sayılı araç üretim kapasitesine sahip alanlardan biri haline geldi. Üretilen araçların %75’i ihraç edilmektedir.

MUTLU AKÜ’ nün ana müşteri alanlarından biri otomotivdir. En az üretilen her iki araçtan birinde MUTLU AKÜ vardır. Bunun sonucu olarak uluslararası yollardaki milyonlarca birinci el araç MUTLU AKÜ ile çalışmaktadır.

Her otomotiv müşterimizin standartları ve özel istekleri vardır. MUTLU AKÜ, bunların tamamını karşılayacak Ar-Ge, üretim ve kalite için gerekli iş gücü ve teknolojiye sahiptir.

Start-Stop EFB Aküleri

Özellikle Avrupa Birliği’nin başını çektiği, dünyadaki karbondioksit oranını azaltma çalışması çerçevesinde araç filolarının ortalama CO2 emisyon oranını 2015’e kadar 130g/km altına, 2020 yılından itibaren de 90g/km’nin altına inmesi hedefini koydu.

İlk adımın gerçekleşmesinde, hibrit sistemlerin en basiti olan mikro-hibrit sistem, bilinen adıyla Start-Stop sistemi kullanılması öngörüldü. Bu sistemde amaç, araçların dur-kalk hareketlerinde durmalar sırasında motorun çalışmaması, dolayısıyla CO2 salınımında azalma olmasıdır. Bu sürede aracın elektrik ihtiyacını karşılayacak ve kalkış sırasında yeniden marş yaptıracak olan cihaz da akü idi. Bu nedenle peş peşe gelecek durma-kalkmalarda (Start-Stop) gerekli enerjiyi verebilmesi için kısa sürede hızlı şarj alacak ve bu çevrimlere yeterince dayanacak bir aküye ihtiyaç doğdu.

Bu ihtiyacı karşılayacak ilk Start-Stop aküyü (EFB) MUTLU AKÜ olarak geliştirdik ve üretimine başladık. Bu akülerimiz sahip olduğu özel aktif madde formülasyonu ve güçlendirilmiş özel ızgara yapısı sayesinde sistem gereksinimlerini fazlasıyla karşılamaktadır. Uluslararası özelliğe sahip 4 büyük araç üreticimizin onayı ile kalite ve güvenilirliği kanıtlanmıştır. Türkiye’de Start-Stop (EFB) akü alanında, otomotiv fabrikaları tarafından onaylanan ve seri olarak sevk edilen tek akü markasıdır.

MUTLU AKÜ’de yeni hedeflere yönelik ikinci nesil geliştirilmiş Start-Stop akü çalışmalarına devam etmektedir.

Ağır Hizmet (HD) ve Süper Ağır Hizmet (SHD) Aküleri

Türkiye, Avrupa’nın en büyük ticari araç filosuna sahip ülkesidir. Bu araçların sınıflarına göre (taksi, hafif ticari, orta boy ticari ve ağır ticari) özel MUTLU AKÜ’leri geliştirilip üretilmektedir. Normal, ağır hizmet ve süper ağır hizmet akü serileri ile yıllardır müşterilerinin güvenini kazanmış olarak, daha da gelişmiş ürünler sunmaya devam etmektedir.

Küçük boyutlu akülerde, yıllardır avantaj sağlayan kamina kapak ve gümüşlü alaşım teknolojisi, ağır hizmet akülerine de uygulanmaya başlanmıştır. Gümüşlü alaşım sayesinde tüm ağır hizmet akülerimizde su kaybı çok düşüktür. Şu anda seride bulunan tüm ağır ve süper ağır hizmet akülerimizin kamina kapalı modelleri mevcuttur. Kamina kapak sayesinde akülerde oluşabilecek olası buşon sızdırması sorunları tamamen engellenmiştir ve gaz çıkışı tüm akülerde merkezi hale gelmiştir.

Bu sayede bir hortum aracılığıyla dışarıya tahliye imkanı olduğundan, tüm kamina akülerimiz kapalı yerlerde kullanıma uygundur.

Marş özelliğinin yanında yoğun enerji kullanımına da uygun olarak geliştirilen süper ağır hizmet akülerimiz, güçlendirilmiş iç yapısı ve elyaf kaplı seperatörleri ile yüksek ömür dayanımına sahiptir.

Bu akülerimiz özellikle enerji ihtiyacının yüksek olduğu otobüs ve tır filolarında kullanıma uygundur. Tüm serinin kamina kapaklı modeli de mevcuttur.

Ayrıca AGM akülerimizin negatif plakları da bu üretim teknolojisi ile üretilmektedir.

VRLA Teknolojisi

Kurşun-Asit akü alanında en son teknolojilerden biri de VRLA (Valve Regulated Lead Acid) akülerdir. Akünün içinde serbest halde sıvı bulunmadığından ve oluşan gazın tamamına yakını, reaksiyon sonucu içeride kaldığından, kullanım avantajları yanında çevreci bir akü olarak bilinmektedir. Toplum içinde “kuru akü” diye söylenir.

Akü içerisindeki elektroliti sabitleme yöntemi farklılığı nedeniyle VRLA teknolojisi, AGM ve Jel olarak iki gruba ayrılır.

MUTLU AKÜ, AGM teknolojisi ile VRLA akü üretmeye 2006 yılında başlamış ve şu ana kadar sayısız kullanıcı tarafından tercih edilmiştir. AGM aküleri 2012 yılından itibaren otomotiv ve askeri alanlarda projelendirilerek kullanımı genişletilmiştir.

Jel tip VRLA aküleri de 2010 yılından itibaren, belirli alanlarda hizmete sunulan yeni tip akülerden biri olmuştur.

MUTLU AGM aküleri, uluslararası araç üretiminde en yüksek zorluğa sahip otomotiv firmalarının standart isteklerini karşılamış ve birinci el otomotiv araçlarında da kullanıma girmek üzeredir.

Otomotiv müşterilerimize seri olarak AGM aküleri vermek için yapılan yatırımlara ek olarak, üretim miktarı, otomasyon ve kaliteyi arttıracak yeni teknolojik yatırımlara başlanmıştır.

AGM aküleri daha yüksek güç, dayanıklılık ve sıvı akıtmama özellikleri ile ileri teknik özellikli araçlar için uygun bir çözümdür.

Traksiyoner Aküler (CER Batarya)

Tüplü pozitif plak kullanılarak (PzS) üretilen yüksek güçlü çekici akümülatörlerdir. Malzeme kaldırma ve taşımalarında, elektrikli taşıtlarda, ambalaj platformları ve yükseltmelerde, otomatik yönlendirmeli taşıtlarda ve özel bazı DC hareket sistemlerinde kullanılırlar. Mükemmel saykıl/devir özelliği ve yüksek marş kapasitesine sahip bu akülerin forkliftlerde kullanılan genel tipinin yanında, özel alev almaz kutu kapaklı, dizel lokomotifler ve vagon aydınlatması için farklı tipleri de vardır. Müşteri talebi doğrultusunda Air Matic tipi de üretilmektedir.

Uzun ömürlü, derin deşarj özellikli ve sürekli şarj-deşarj döngüsüne uygun, bakımı ve şarjı kolaylaştırıcı opsiyonlara sahip yapıda tasarlanmış, kurşun-asit yüksek güçlü çekici akülerdir.

Tüplü pozitif plakları (PzS), aküye uzun ömür ve düşük dirençle yüksek porozite ve elektroliti kolay geçirme özelliklerini kazandıran pozitif ve negatif plaklar arasındaki yüksek kalitedeki mikroporoz seperatörleri bu ürünün ayrıcalıklı nitelikleri arasındadır. Bu aküler elektrikle çalışan her türlü kaldırma ve taşıma taşıtlarında (Forklift),  hareketli yolcu ve yük kaldırma platformlarında, maden ocaklarındaki alev sızdırmaz elektrikli ocak lokomotiflerinde, raylı sistemlerde, demir yollarındaki dizel ve elektrikli lokomotiflerde ve vagon aydınlatmalarında, otomatik yönlendirmeli taşıtlarda ve bazı özel maksatlı şarj-deşarj döngüsünün sürekli olduğu sistemlerde güç kaynağı olarak kullanılırlar.

Özellikle çevre faktörünün önemli olduğu kapalı alanlarda çalışan her tür özel ve genel maksatlı istif makinelerinde kullanılırlar. MUTLU AKÜ, 50 yıldır hizmet verdiği traksiyoner akü alanındaki teknolojik seviyesini, yeni makine ve teçhizatlar ile geliştirmeye devam etmektedir.

Farklı araç ve koşullara göre uygun akü tasarımları geliştirilmektedir. Bu alanda dayanıklılığı kanıtlanmış tüplü plak kullanımına devam edilmektedir.

Sabit Tesis (Stasyoner) Aküleri

Kurşun-asit az bakımlı olarak üretilen stasyoner akümülatörler; haberleşme, ulaşım, hastane, güç istasyonları, kontrol sistemleri, sulama ve pompa istasyonları, emniyet aydınlatmaları, güneş pilleri gibi her türlü kesintisiz güç gerektiren sabit sistemlerde kullanılırlar. Bütün tipleri çok az bakım isteyen özellikte olup, blok olanların ve diğerlerinin şeffaf kutu (OpzS) içinde olan çeşitleri vardır.

Stasyoner grubu ürün gamında, tam kapalı VRLA sabit tesis akümülatörleri de üretilmeye başlanmıştır. Bu ürünler kapalı (özel havalandırma gereksinimi olmayan) alanlarda, UPS, santral, gibi uygulamalar için güç kaynağı olarak kullanılırlar.

MUTLU AKÜ, ürün yelpazesine ağırlıklı olarak Kesintisiz Güç Kaynakları Sisteminde kullanılan gerçek kuru tip tam bakımsız (VRLA) akümülatörlerini de eklemiştir. Türkiye’de bir ilk olan (VRLA) tip akümülatörlerin kullanım alanları; telekomünikasyon, muhtelif elektrik ve telefon santralleri, elektrik üretim şirketleri, acil aydınlatma, yangın-alarm sistemleri gibi sıralanabilir. Kesintisiz enerji sağlama ve dengeleme alanlarında kullanılan sabit tesis aküleri konusunda, 50 yıldır Türkiye’ deki ilk ve en büyük üretici MUTLU AKÜ’ dür. Tüplü plak kullanım alanında yüksek dayanıklılığa sahip MUTLU sabit tesis aküleri bazı kullanım alanlarında 20 ila 25 yıl dayandığı görülmüştür.

Sabit tesis akü kullanım alanlarında VRLA tiplerimiz (AGM ve Jel) de önemli bir yer tutmaya başlamıştır.

Traksiyoner ve sabit tesis akü üretim hacminin arttırılması, üretim kalitesinin geliştirilmesi ve full otomasyona geçilmesi için yeni teknolojik yatırımlar planlanmış ve hayata geçirilmiştir.

Moncler Jackets Outlet Shop Jordan 11 Concord Nike Cipő Webshop Curry 2 All Star Nike Air Max Tn Plus Adidas Ultra Boost Uncaged MBT shoes official site sale UK nike air max 2017 cipő Curry 3 Nike Air Force 1 Flyknit Nike Air Max 20K8 España Nike Air Force 1 Low Zapatos